Direktlänk till inlägg 14 juni 2014
Jo, det är sant, första Dahlian har slagit ut. En Chat Noir.
Den kan lätt förväxlas med Arabian Night, men den förra har lite större blommor och är om möjligt ännu mörkare.
Det har varit optimalt i år. Jag lät dem slå skott inne i början av Mars och kunde sätta ut dem i mittev Mars i växthuset, med ett element som frostvakt.
De fick utvecklas sakta men säkert och har blivit väldigt kraftiga.
Skulle tro att alla står i blom innan 1 juli.
Här vid sidan är det några Ranunkulus, som även de stått i kruka i växthuset.
Pionerna har även de kommit igång.
Den röda fick vi för många år sedan av en arbetskamrat, som f.ö dog för ett par veckor sedan. Det innebär att det blir extra helg med dem med anledning av omständigheterna.
Vi fick så om Ärtorna idag. Mus, Sork eller vad det kan avar hade bitit av och dragit upp stora delar av första sådden. Det hände även i växthuset, i mindre omfattning, med Luktärtorna, för någon månad sedan.
Jag slog upp en ställning, spände växtväv över och tätade. Får se om det lyckas bättre.
Det blev mer än tillräckligt med Luktärtor ändå. Nu försöker de klänga uppefter ett nät i en ytterkant.
Löken är en fröjd att skåda i år. Vitlöken utvecklas mycket fint och det kan bli tidig skörd. Charlotten och den gula ligger långt framme och Purjon står dem inte efter.
Får nog lägga in en bild på Charlottenlöken också. Den står i pallkrage, tätt satt, Jugotätt, som vi skopjar. På Almenäs koloniområde, kan man se hur tätt de sätter sina lökar med mycket gott resultat.
Charlottenlöken skäms inte för sig. En god del av den ska bli vinsås och resten går till övrig matlagning. Roligt att kunna ge bort lite, om man kan undvara.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | |||
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | |||
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | |||
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | |||
30 | |||||||||
|